24 gru 2013

Wigilia.

Cześć! Przepraszam, że tak późno i z takim długim odstępem. Miałam kłótnie z rodzicami i wylądowałam z karą na Internet. Cieszę się, że tu jestem. Jednakże mogę coś poprzekręcać, ponieważ mam gorączkę oraz zatrucia pokarmowego dostałam. Wigilia w moim domu wyglądała tak: Zasiadaliśmy na sofie, poczęstowaliśmy się opłatkiem, rozdaliśmy prezenty. Poczekam cały rok na zjedzenie dwunastu potraw. Nic nie mogę jeść prawdopodobnie do drugiego dnia świąt. Koszmarne święta, ale nic na to nie poradzę.

~*~

Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka), (z łac. vigilia - czuwanie, straż; vigilare - czuwać) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Początki tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało.
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Wigilia_Bo%C5%BCego_Narodzenia]

Wigilia świąt Bożego Narodzenia obfituje w przesądy rzekomo posiadające niezwykłą moc, zazwyczaj mające swój początek w dawnych, lokalnych wierzeniach pogańskich. Niektóre stały się już tradycją.


12 potraw to wigilijny obowiązek

Bez względu na rodzaj potraw dań powinno być dwanaście i zawsze powinna być wśród nich zupa. Może to być grzybowa, migdałowa, rybna lub barszcz z uszkami. Obowiązkowe są też dania z ryb, grzyby, kapusta, a na kresach koniecznie kutia, potrawa przyrządzona z pszenicy, miodu i bakalii. Pije się tradycyjnie kompot z suszonych owoców  i piją go wszyscy, ponieważ nie wypicie przynajmniej dwóch szklanek przynosi pecha.
Sianko
Sianko wkładane pod wigilijny obrus wcale nie jest, jak sądzą niektórzy, chrześcijańską tradycją na pamiątkę żłobu, w którym był położony po urodzeniu Jezus Chrystus. Już w czasach pogańskich siano było ofiarą dla boga Ziemiennika i zapewniało dostatek. Już wtedy z niego wróżono.


Karp
Łuska świątecznego karpia w portfelu zapewni przypływ gotówki przez cały rok, spróbowanie wszystkich wigilijnych potraw - zdrowie i pomyślność, a znalezienie połówki orzecha lub całego migdała w którymś z deserów - powodzenie w miłości.


 Zaczynamy od gwiazdki

Początek kolacji wyznacza pierwsza gwiazdka, której tradycyjnie powinny wypatrywać dzieci. Jeśli pogoda nie dopisuje, jest pochmurno i gwiazd nie widać, to początek oznacza się w przybliżeniu, ale choć utrudnia to oznaczenie pory rozpoczęcia posiłku, to wszyscy rolnicy zawsze się z takiej pogody cieszyli. Bo pochmurna, a jeszcze lepiej mglista wigilijna noc oznacza, że krowy w przyszłym roku dadzą dużo dobrego mleka.
Opłatek
Sama kolacja wigilijna powinna się zacząć od łamania opłatkiem przez najstarszego mężczyznę w rodzinie i to także ma znaczenie magiczne - by przez cały następny rok nikomu w rodzinie nie zabrakło chleba.


Świeca
Magia rządzi nawet nakryciem stołu. Na środku stołu powinna stać świeca i palić się przez całą wigilię. Nie wolno jej zdmuchnąć celowo czy przypadkiem, bo będzie to oznaczało, że ktoś w rodzinie w ciągu nadchodzącego roku umrze.
Miejsce wolne

Na stole powinno być jedno nakrycie dla zmarłego lub niespodziewanego gościa – kiedyś powszechnie wierzono, że dusze zmarłych mogą w wigilię opuszczać zaświaty i odwiedzać domy bliskich. Na wszelki wypadek więc dmuchało się na krzesło, zanim się na nim usiadło i szeptem przepraszało mogącą tam odpoczywać duszę. Aby nie przestraszyć ani nie zranić duchów, nie wolno było tego dnia pluć, rąbać drewna ani szyć.Choinka
Ludzie często kupują choinki, pod którymi dają prezenty. Jedni wolą prawdziwe, drudzy sztuczne drzewka. Jak wy wolicie?


Wesołych Świąt!
Sukcesów w blogu i spełnienia marzeń!

 

~*~

Wyniki konkursu

1 miejsce: martynapraczuk@gmail.com
2 miejsce: skajla@op.pl
3 miejsce: marttfashion@o2.pl

Nagrody zostaną za niedługo zrealizowane!
Ola K. ♥

21 komentarzy:

 1. Ja też się czymś zatrułam.. chyba babeczkami... :/ A ogólnie to zdrowiej! :* mam nadzieję że reszta świąt przeminie Ci lepiej. buziaki!! :*  sandraa-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że szybko dojdziesz do siebie po zatruciu. Życzę Wesołych świąt. Pozdrawiam http://jusinx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. świetnie!:)
  Zapraszam- our-individual-world-of-fashion.blogspot.com . Kliknij w baner sklepu SHEINSIDE na naszym blogu, napisz w komentarzu, że to zrobiłaś, ja za to zaobserwuję twój blog!:) *Baner znajduję się na prawym pasku bocznym*

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczny post Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku :*
  jakby co to tu sasanka :) zapraszam na nowy post
  sasanka-sasaanka1.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przyjemny post!
  Wesołych świąt!
  http://zyciowa-salatka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny post ♥

  http://kololowaxd.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. ojej,biedna Ty :c

  WESOŁYCH ŚWIĄT :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Wracaj do zdrowia kochana! ; *
  thegirlishdope.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. ale fajny świąteczny wystrój :D
  obserwujemy? ;>
  http://fotografia-cytrus.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. świetny blog :) , obserwujemy ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. ooo to zdrowiej :*

  http://cappucinoworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuje za zyczenia, najlepsze jeszcze nadejdzie ♥
  ciekawy blog ;d
  http://myeachother.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Supr zdjęcia!
  Świetny wygląd bloga ^^ Przypadł mi do gustu.
  http://opinie-telefonow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja jakoś nigdy nie miałam karpia na święta ;c nie wiem czemu. po prostu nikt u mnie nie lubi :/.
  nimi-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo fajny,pomysłowy post:)zapraszam;
  http://tinaa-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Nawet nie wiedziałam że w wigilie jest aż tyle symbolów ;) To ciekawe
  i również obserwuje
  http://byc-jak-czlowiek-renesansu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
➭ Dziękuję Ci za wejście!
➭ Jeśli skomentujesz, spróbuję się odwdzięczyć!
➭ Nie toleruję spamu, więc nie reklamuj się i nie proś o "klikanie"!
➭ Jeśli spodoba Ci się mój blog i chcesz go odwiedzać, od razu zaobserwuj!
➭ Pamiętaj, że nie uznaję "obs za obs", które niektórzy uważają za wymianę obserwacjami!